SalemNews.com, Salem, MA

May 14, 2013

THE REST OF THE BEST: The Top 5 Percent


The Salem News

---- — BEVERLY HIGH SCHOOL

Mikayla Bishop

Harrison Brown

Gabriel Buchsbaum

Idan Davidyan

Jessica Gomes

Mackenzie Gotsch

Samuel Johnson

Alyssa Kastrinakis

Diana Kelly

Nicole Kirsch

Jillian Morneau

Andrew Poveromo

Antuan Tran

Alexander Wheeler

BISHOP FENWICK HIGH SCHOOL

Benjamin Maxner

Bryan Mendes

Rebecca Mercuro

Monica Poeske

Caitlin Pollard

Kayla Riley

CLARK SCHOOL

Brigitta Gough

COVENANT CHRISTIAN ACADEMY

Anna MacDowell

DANVERS HIGH SCHOOL

Duncan d’Hemecourt

Ashley DiSciullo

Alyssa Feldman

Micayla Freehan

Megan O’Keefe

Emily Scottgale

Molly Spring

Jamie Tarricone

Nathan Tarricone

Shannon Theriault

Emma Weir

ESSEX AGRICULTURAL and TECHNICAL HIGH SCHOOL

Erika Ackerman

Nicole Greaney

Samantha Hardy

Jessica Holleran

Talia Tarbox

Cherish Wanter

GLOUCESTER HIGH SCHOOL

Sophia Black

Katherine Ciaramitaro

Pauline Cruz

Melody Eaton

Nathan Frontiero

Jenna Fulford

Jacob Holscher

Nicholas Miles

Danielle Pomeroy

Hannah Sweet

Julia Verga

Kathryn Withers

HAMILTON-WENHAM REGIONAL HIGH SCHOOL

Caroline Flores

Rachel Gershlak

Caroline Goodrich

Eleanor Irish

Taylor MacDonald

Siobhan McDonough

Tyler Mulley

Patrick Xu

IPSWICH HIGH SCHOOL

Zachary Angell

Madeleine Dietz

Kristina Keiran

Courtney Long

Thomas Low Sternberg

Brigid O’Flynn

Dewey Robinson

Katherine Story

LANDMARK SCHOOL

Phoebe Britton

Kelly Cheney

James Petrillo

LYNN CLASSICAL HIGH SCHOOL

Carla Altema

Miguel Bermudez

Amy Blocksidge

Olivia DeJoie

Ashley Ellis

Joseph Field

Neyat Fiseha

Travis Fleuriel

Carolin Frias

Alina Garrity

Messeret Kebede

Corey Patient

Anna Pham

Steve Sam

Ryan Tesh

LYNN ENGLISH HIGH SCHOOL

Samantha Adams

Clavdia Buruca

Meghan Carter

Kylian Cyr

Stephanie Downs

Grace Ezemba

Shen Gao

Heidy Hernandez

James Huynh

Dakota Kim

Kelsey Littlefield

Estefani Orellana Garcia

Phelicia Patvary

Joeseph Polonia

Nathalia Santos

Kati Vu

LYNN VOCATIONAL TECHNICAL INSTITUTE

Michael Dubon

Jonathan Flores

Winnichild Mar

Brenda Seng

Andy Vann

LYNNFIELD HIGH SCHOOL

Abigail Cory

Alison Council

Andrew Drinkwater

George Kartsounis

Edward Moore

Abigail Norwood

Derek Owen

Emily Shea

Conor Sullivan

MANCHESTER-ESSEX REGIONAL HIGH SCHOOL

Kevin Cellucci

Carolyn Heslop

Taylor Ketchum

Jacob Martz

Christopher Xavier

MARBLEHEAD HIGH SCHOOL

Tatiana Dalton

Meghan Gabel

John Howard

Hannah Lynn

Nicholas Perry

Cassandra Rodgers

Alexander Rothbard

Rebecca Unterborn

Nina Warner

Joshua Zeff

MASCONOMET REGIONAL HIGH SCHOOL

Jonathan Cabour

Bianca DeVirgilio

Emily Feltault

Maura Feltault

Derek Grammer

Caroline Hooven

Bethany Leaf

Dylan Mann

Olivia Marshall

Naveen Reddy

Nicholas Rioux

Alyssa Schmid

Emily Schultz

Anh Uong

Kyle Williams

NAZARETH ACADEMY

Qiyuan Fu

NEW ENGLAND ACADEMY

Ondine Grosser

NORTH ANDOVER HIGH SCHOOL

David Baylies

Samantha Blinn

Julie Boshar

Emily Boyle

Joshua Brown

Kaitryn Doyle

Courtney Green

Megan Jalbert

Haley Kosheff

Naveen Kumar

Rachel Levantovsky

Jeffrey Martelli

Marianna Paradise

David Rose

NORTH READING HIGH SCHOOL

Michael Bitto

Amanda Chow

Samantha McGoldrick

Kiera Sapp

NORTH SHORE TECHNICAL HIGH SCHOOL

Samantha Levesque

Sean McNamara

Adrianna Mirabile

Sabrina Swift

PEABODY VETERANS MEMORIAL HIGH SCHOOL

Joseph Borgatti

Erica Bowden

Olivia Brothers

Douglas Connolly

Michelle Cristo

Victoria Digiacomo

Nicole Diorio

Hayley Dowd

Trevor Forsythe

Tayla Ginnetti

Maxwell Gordon

Emily Jeffers

Kerri Maciejko

Elina Mako

Matthew O’Brien

Alexandra Romano

Benjamin Small

Holly Smith

Christopher Therrien

Griffin Todd

Andrew Truong

Mary Votto

Matthew Wholley

PINGREE SCHOOL

Renuka Chitnis

DaYoung Hong

Jocelyn Wexler

ROCKPORT HIGH SCHOOL

Evan Razdan

Alexandra Steer

Renee Waller

SALEM ACADEMY CHARTER SCHOOL

Kate Schoelles

SALEM HIGH SCHOOL

Kim Barzola

Rhianna Jones

Vanessa Le

Evan Duy Le

Nathaniel Matula

Amanda Mazola

Hannah Morin

Celine Morneau

Katherine Panneton

Meryl Schultz

Ali Shehab

SAUGUS HIGH SCHOOL

Jacqueline Andrews

Gabriella Bono

Shaun Downey

Holly Doyle

Katherine Gormont

Christopher Masih

Deanna Mora

Alexandra Sarnacchiaro

Daniel Sobchuk

ST. JOHN’S PREPARATORY SCHOOL

Matthew Brady

Justin Brown

Philip Dytko

Justin Farmer

Nicholas Fecteau

Jonathan Guerin

Daniel Kennedy

Daniel Lemieux

Kevin Low

Daniel Milaschewski

Thomas Mitchell

Kyle Murphy

Nicholas Nasser

James O’Donnell III

Brian Poirier

ST. MARY’S HIGH SCHOOL

Meaghan McCarthy

Nancy O’Neil

Meagan Palermo

Danielle Pieroni

Patrick Spellman

Michelle Urh

SWAMPSCOTT HIGH SCHOOL

Zachary Blonder

Patrick Burkett

Phillip Cherner

Samuel Crimmins

Jessica Fagundo

Elana Feldman

Rebecca Fine

Kristen Foaksman

Julieanne Marquis

Sydney Rodenstein

Jacqueline Thomsen

Emma Walsh

Melinda Wilson

WINTHROP HIGH SCHOOL

David Gallo

Nicole O’Brien

Alessandra Scorzella

David Tracy

Erin Walsh