SalemNews.com, Salem, MA

Sports

November 2, 2013

Local schedule

TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Playoff Football — MIAA North sectional quarterfinals, Division 1 North: Lowell at St. John’s Prep (2); Division 4 North: Hamilton-Wenham at Pentucket (2); Division 6 North: North Shore Tech/Essex Aggie vs. Cathedral at Madison Park HS, Roxbury (7).

Football — Ipswich at Saugus (2); Arlington Catholic at Swampscott (2:30); Holderness at Pingree (7).

Boys soccer — State tournament, Division 3 North first round: O’Bryant at Marblehead (4) ; Division 4 North first round: Bishop Fenwick at Boston International (4).

Girls soccer — Phillips Andover at Pingree (3); State tournament, Division 3 North first round: Whittier at Ipswich (2), Watertown at Hamilton-Wenham (2;30), Triton at Swampscott (2:30); Division 4 North first round: Georgetown at North Shore Tech (2).

Field hockey — State tournament, Division 1 North quarterfinals: Chelmsford at Masconomet (2), Needham at Beverly (3).

Cross country — Coaches Invitational at Wrentham (9:30 a.m.).

Volleyball — State tournament, Division 1 North first round: Methuen at Salem (4), Masconomet at Beverly (7

COLLEGE

Football — Endicott at MIT (noon).

Men’s soccer — Bridgewater State at Salem State (1), Commonwealth Coast Conference playoff quarterfinals: Wentworth at Gordon (11 a.m.), Endicott at Nichols (1).

Women’s soccer — Salem State at Bridgewater State (1); Commonwealth Coast Conference playoff quarterfinals: Curry at Endicott (1); Eastern Nazarene at Gordon (2).

Field hockey — Salem State at Framingham State (11 a.m.); Western New England at Endicott (1); Gordon at Salve Regina (1).

Cross country — Gordon, Endicott at Commonwealth Coast Conference championships, Portland, Maine (noon).

Volleyball — Endicott at Brandeis (noon) and vs. Connecticut College (2); Gordon vs. Eastern Nazarene (1) and at Framingham State (5); Salem State vs. Worcester Polytech at Worcester State (7).

TOMORROw

HIGH SCHOOL

Boys soccer — State tournament, Division 1 North first round: Andover at St. John’s Prep (1), Malden at Peabody (1); Division 2 North first round: Winchester at Masconomet (2), Greater Lowell at Danvers (6:30).

Girls soccer — State tournament, Division 1 North quarterfinals: Peabody at Masconomet (noon); Division 2 North first round: North Andover at Beverly (2).

Volleyball — State tournament, Division 2 North first round: Swampscott at Arlington Catholic (6:30).

1
Text Only | Photo Reprints
Sports

Student-Athlete Award Nominees
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special