SalemNews.com, Salem, MA

Sports

April 14, 2014

Local sports schedule

TODAY

HIGH SCHOOL

Baseball: Salem Academy at Pioneer, Chelsea (3:15); Matignon at Bishop Fenwick (3:30); Hamilton-Wenham at Triton (3:45); Salem at Peabody (4); Lynn English at Beverly (4); Gloucester at Swampscott (4); St. John’s Prep at Catholic Memorial (4).

Softball: Salem Academy at Pioneer, Everett (3:15); Bishop Fenwick at Matignon (3:30); Ipswich at Notre Dame-Tyngsboro (3:30); Masconomet at Rockport (3:45); Salem at North Shore Tech/Essex Aggie (4); Swampscott at Gloucester (4); Beverly at Lynn English (4); Triton at Peabody (4).

Boys lacrosse: Salem at Swampscott (4); Bishop Fenwick at Archbishop Williams (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Northeast Metro (4).

Girls lacrosse � Swampscott at Bedford (3:45); Beverly at Wakefield (4); Archbishop Williams at Bishop Fenwick (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Cambridge (4); Methuen at Peabody (4); Masconomet at North Andover (6); Malden at Salem (6:15).

Boys tennis: Arlington Catholic at Bishop Fenwick (3:30); St. John’s Prep at B.C. High (4).

Girls tennis: Beverly at Ipswich (3:30); Bishop Fenwick at Arlington Catholic (3:30);

Track: Masconomet at Ipswich (3:30); Hamilton-Wenham at North Reading (3:30).

Sailing: St. John’s Prep vs. Duxbury at Quannapowitt Yacht Club (4).

Volleyball: Milford at St. John’s Prep (6:30).

COLLEGE

Baseball: Tufts at Salem State (3:30); Emerson at Gordon (3:30).

Women’s lacrosse: Salem State at New England College (4).

Men’s tennis: Salem State at UMass Dartmouth (4).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball: Newburyport at Masconomet (3:45); Ipswich at Manchester Essex (3:45); Beverly at Peabody (4); Marblehead at Salem (4); Lynn Tech at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Softball: East Boston at Bishop Fenwick (3:30); Ipswich at Manchester Essex (3:45); Somerville at Salem (4); Whittier at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Boys lacrosse: Marblehead at Beverly (3:30); Triton at Hamilton-Wenham (4); Danvers at Georgetown (4); Lynnfield at Ipswich (4); Dexter Southfield at Pingree (4); Newburyport at Masconomet (4); St. John’s Prep at Malden Catholic (7).

Girls lacrosse: Hamilton-Wenham at Triton (3:45); Masconomet at Newburyport (3:45); Ipswich at Lynnfield (3:45).

Boys tennis: Pingree at Phillips Exeter (3:15); St. Mary’s Lynn at Swampscott (4); Marblehead at Masconomet (4).

Girls tennis: Swampscott at Winthrop (4); Masconomet at Marblehead (4).

Text Only | Photo Reprints
Sports

Sports Special
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special