SalemNews.com, Salem, MA

Sports

April 15, 2014

Local sports schedule

TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Baseball– Newburyport at Masconomet (3:45); Ipswich at Manchester Essex (3:45); Beverly at Peabody (4); Marblehead at Salem (4); Lynn Tech at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Softball– East Boston at Bishop Fenwick (3:30); Ipswich at Manchester Essex (3:45); Somerville at Salem (4); Whittier at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Boys lacrosse– Marblehead at Beverly (3:30); Triton at Hamilton-Wenham (4); Danvers at Georgetown (4); Lynnfield at Ipswich (4); Dexter Southfield at Pingree (4); Newburyport at Masconomet (4); St. John’s Prep at Malden Catholic (7).

Girls lacrosse– Hamilton-Wenham at Triton (3:45); Masconomet at Newburyport (3:45); Ipswich at Lynnfield (3:45).

Boys tennis– Pingree at Phillips Exeter (3:15); St. Mary’s Lynn at Swampscott (4); Marblehead at Masconomet (4).

Girls tennis– Swampscott at Winthrop (4); Masconomet at Marblehead (4).

Track–Arlington Catholic at Bishop Fenwick (3:30).

Volleyball– St. John’s Prep at Catholic Memorial (5).

COLLEGE

Baseball–Framingham State at Salem State (DH, 2); Albertus Magnus at Gordon (3:30).

Softball–Framingham State at Salem State (DH, 2); Endicott at Babson (DH, 3); Gordon at Fisher (DH, 5).

Men’s lacrosse–Western New England at Endicott (7); Nichols at Gordon (7).

Women’s lacrosse– Western New England at Endicott (4); Nichols at Gordon (4);

Men’s tennis–Endicott at Curry (3); Southern Maine at Salem State (3:30).

Golf– Salem State at Worcester State (9 a.m.).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball–Masconomet at North Reading (3:45); Marblehead at Danvers (4); Salem at Lynn Classical (4); Swampscott at Northeast Metro (4); Bishop Fenwick at Austin Prep (4); Codman at Salem Academy (4:45); St. John’s Prep at Malden Catholic (6:30).

Softball– Austin Prep at Bishop Fenwick (3:30); Ipswich at Lynnfield (3:45); Pentucket at Masconomet (3:45); Beverly at Peabody (4); Lynn Classical at Salem (4); Newton Country Day at Pingree (4:15); Codman at Salem Academy (4:45); Danvers at Marblehead (5).

Boys lacrosse– Bishop Fenwick at Keefe Tech (3:45); North Shore Tech/Essex Aggie at Minuteman (4).

Girls lacrosse–Beverly at Marblehead (4); Hamilton-Wenham at Danvers (4); Swampscott at Peabody (4); Marian at Bishop Fenwick (4); Pingree at Newton Country Day (4:15); Salem at Gloucester (5:45).

Boys tennis–Hamilton-Wenham at Triton (3:30); Ipswich at Manchester Essex (3:30); Masconomet at Lynnfield (3:30); Gloucester at Danvers (3:45); Salem at Peabody (4); Marblehead at Winthrop (4); Xaverian at St. John’s Prep (4).

Text Only | Photo Reprints
Sports

Sports Special
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special