SalemNews.com, Salem, MA

Sports

October 10, 2012

Local sports schedule

agateHed:TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Boys soccer — Beaver Country Day at Pingree (3:15); Shawsheen at North Shore Tech/Essex Aggie (3:30); Beverly at Marblehead (3:45); Revere at Swampscott (4); Bishop Fenwick at Malden Catholic (6); Salem at Winthrop (6).

Girls soccer — Marblehead at Beverly (3:45); Swampscott at Revere (4); Pingree at Phillips Exeter (4:30); Bishop Fenwick at Masconomet (6); Danvers at Peabody (6:30); Winthrop at Salem (7).

Field hockey — Gloucester at Beverly (3:45); Saugus at Marblehead (3:45); Salem at Revere (3:45); Swampscott at Danvers (3:45); Peabody at Everett (3:45); Rockport at Masconomet (3:45); Ipswich at North Reading (3:45); Manchester-Essex at Hamilton-Wenham (3:45); Pingree at Phillips Exeter (4:30).

Cross country — Revere at Salem (3:45); Saugus at Danvers (3:45); Hamilton-Wenham at North Reading (3:45); North Shore Tech/Essex Aggie at Chelsea (4); Marblehead at Winthrop (4); Beverly at Peabody (4); Gloucester at Swampscott (4); Pingree, Portsmouth Abbey & Landmark at Lexington Christian (4).

Volleyball — North Shore Tech/Essex Aggie at Presentation of Mary Academy (4); Pingree at Beaver Country Day (5:15); Masconomet at Hamilton-Wenham (5:30).

Golf — Newburyport at Hamilton-Wenham (2:50); Malden Catholic at St. John’s Prep (Kernwood CC, 3); Lynnfield at Masconomet (3:30); Marblehead at Pentucket (3:45); Swampscott at Gloucester (3:45); Portsmouth Abbey at Pingree (4).

COLLEGE

Men’s soccer — Endicott at St. Joseph’s (Maine) (3:30).

Women’s soccer — Salem State at Wheaton (4).

Field hockey — Endicott at Plymouth State (4); Salve Regina at Gordon (7).

Women’s tennis — Commonwealth Coast Conference playoff semifinals: Roger Williams/Salve Regina winner at Endicott (2).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Boys soccer — Manchester-Essex at Hamilton-Wenham (3:15); Rockport at Masconomet (3:45); Peabody at Danvers (6:30); Ipswich at North Reading (7); St. John’s Prep at Catholic Memorial (7).

Girls soccer — Masconomet at Rockport (3:15); Greater Lowell at North Shore Tech/Essex Aggie (3:30); Hamilton-Wenham at Manchester-Essex (3:45); North Reading at Ipswich (3:45).

Field hockey — Bishop Fenwick at Masconomet (3:45).

Volleyball — Medford at Salem (5:30); Bishop Fenwick at Arlington Catholic (5:30).

Golf — Ipswich at Manchester Essex (2); North Reading at Hamilton-Wenham (2:50); St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (Salem CC, 3); St. Mary’s Lynn at Bishop Fenwick (3:30); Masconomet at Triton (3:30); Danvers at Salem (3:45); Lynn English at Marblehead (3:45); Saugus at Peabody (3:45); Gloucester at Beverly (3:45); Swampscott at Lynn Classical (3:45).

COLLEGE

Women’s tennis — Endicott at Salem State (3:30).

Field hockey — Gordon at Rivier (7).

Volleyball — Gordon at Endicott (6); Salem State at Endicott (7:30).

1
Text Only | Photo Reprints
Sports

Student-Athlete Award Nominees
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special