SalemNews.com, Salem, MA

February 19, 2013

Local sports schedule


The Salem News

---- — TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Boys hockey — Bishop Fenwick vs. Revere at 18th annual Newburyport Bank Classic (3); Beverly at Winthrop (7:10); St. John’s Prep at St. John’s Shrewsbury (7:30).

Girls hockey — Beverly at Rockland at Rockland Arena, Braintree (12:15); Beaver Country Day at Pingree (4:30); Marblehead vs. Masconomet at Talbot Rink (8).

Boys basketball — Bishop Fenwick at Melrose Tournament (TBA); Dracut at Beverly (7); Brad Sheridan Tournament in Marblehead: Concord-Carlisle vs. Whittier (6); St. Mary’s Lynn vs. Marblehead (8).

Girls basketball — Brad Sheridan Tournament in Marblehead: Newburyport vs. Martha’s Vineyard (2); AMSA Charter Academy vs. Marblehead (4).

Wrestling — States (2 p.m.): Division 1 at Newton South; Division 2 at Marshfield; Division 3 at Wakefield.

COLLEGE

Hockey — Salem State at Worcester State (5:30).

Men’s basketball — Commonwealth Coast Conference playoff quarterfinals: Roger Williams at Gordon (7); MASCAC playoff quarterfinals: Worcester State at Salem State (7).

Women’s basketball — Commonwealth Coast Conference playoff quarterfinals: Endicott at Western New England (7); MASCAC playoff quarterfinals: Salem State at Westfield State (7).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Boys hockey — Danvers vs. Peabody at 18th annual Newburyport Bank Classic (1); Wakefield at St. John’s Prep (1:30); Pingree at Berwick (4); West Springfield at Swampscott (5); Marblehead vs. Haverhill at 18th annual Newburyport Bank Classic ( 7); Lowell at Salem (7); Triton at Masconomet (7:50); Beverly at Lynnfield (8:15).

Girls hockey — Beverly at Chelmsford (11:30 a.m.); Eastern Independent League playoffs: Portsmouth Abbey at Pingree (3:15); Shawsheen vs. Masconomet at Talbot Rink (4); Medford at Peabody (5:15).

Boys basketball — Pingree at Berwick (4); Brad Sheridan Tournament at Marblehead (6 and 8); Masconomet at Malden Catholic (6:30).

Girls basketball — Salem at Malden (2); Brad Sheridan Tournament at Marblehead (2 and 4); Pingree at Berwick (5:30); Georgetown at Bishop Fenwick (6:30).

Wrestling — States (2 p.m.): Division 1 at Newton South; Division 2 at Marshfield; Division 3 at Wakefield.

Swimming — Bancroft at Pingree (4).

COLLEGE

Men’s lacrosse — Springfield at Gordon (4).

Men’s volleyball — Newbury at Endicott (7).