SalemNews.com, Salem, MA

Sports

December 4, 2013

Salem News 2013 Boys Cross Country all-star team

(Continued)

MARCELO ROCHA

Peabody Freshman

15th at Eastern Mass. Division 1 race in 16:15 to help Tanners qualify for All-State … 31st in Division 1 All-State race in 15:20 … Freshman champion at Frank Kelley Invitational with new course record (9:44) … NEC all-star after 6th place finish at league meet (16:38) … Has 3.9 GPA … Progressed even faster than expected … “The biggest influence is my older sister Catarina because she always encouraged me to do things I enjoy and taught me her tips on running.”

CHRISTOPHER RODTS

Marblehead Senior

Ran second fastest time by Magician boy on home course … NEC all-star the last three years … Best performance was breaking 16:45 at NEC championship at Bradley Palmer to finish 7th in 16:42 … 23rd at Eastern Mass. Division 4 … 28th at All-State Division 2 in 15:34 … No. 1 runner for MH all season to help team go undefeated … 4.2 GPA in top 10 per cent of class … Plans to go to a large university to study engineering and run cross country … “My coach Brian Heenan has been like a father figure, pushing me to achievements I never could have imagined.”

CAMPBELL WOOD

Beverly Junior

The Panthers’ top runner finished 8th at the Northeastern Conference championship at Bradley Palmer with a time of 16:44 ... Qualified for the All-State meet by finishing 22nd at the D2 Eastern Mass. meet with a time of 16:28 ... Finished the season on a strong note by running 15:30 and coming in 48th in the D1 All-State meet ... Helped Beverly go 4-1 in the NEC North, losing only to champion Peabody ... Plans to run the mile and 2-mile in indoor track this winter.

 

HONORABLE MENTION

BEVERLY: Brian McPherson, Fr.; Anthony Morrissey, Jr.; Michael Scott, Sr.

BISHOP FENWICK: Eric Loehle, Sr.; Matt Loehle, Soph.

DANVERS: Kevin Hebert, Jr.; Ryan Heber, Sr.

ESSEX TECH: Philip Simonton, Sr.; Mike Tilton, Jr.; Douglas Wilson, Sr.; Brandon Hurley, Sr.

HAMILTON-WENHAM: John Blatchford, Jr.; Dan Allara, Fr.; Charles Cring, Soph.; Jack Gourdeau, Soph.

MARBLEHEAD: Conrad Rousseau, Sr.; Adam Linsky, Soph.; Jared Kokinos, Soph.; Nick Carr, Sr.

MASCONOMET: Kevin Martin, Sr.; Baxter Demers, Soph.

PEABODY: Alex Greco, Jr.; Riley Dowd, Sr; Rich Fournier, Sr.

PINGREE: Evan Maravelis, Soph.; Kyle Skelton, Sr.; Adam Gerber, Sr.

ST. JOHN’S PREP: Luke Bugler, Soph.; Colin Monahan, Sr.

SALEM: Anand Patel, Jr.

SWAMPSCOTT: Bennett Smith, Jr.; Robert McLaughlin, Jr.

 

 

 

Text Only | Photo Reprints
Sports

Sports Special
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special