SalemNews.com, Salem, MA

April 30, 2014

Local sports schedule


The Salem News

---- — TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Baseball ­— Archbishop Williams at Bishop Fenwick (3:30); Winthrop at Salem (4); Gloucester at Beverly (4); Marblehead at Revere (4); Dexter Southfield at Pingree (4:30); Danvers at Peabody (6:30).

Softball — Brooks at Pingree (3); Bishop Fenwick at Archbishop Williams (3:30); Ipswich at Masconomet (3:45); Revere at Marblehead (4); Peabody at Danvers (4); Swampscott at Lynn Classical (4); Beverly at Gloucester (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Greater Lowell (4).

Boys lacrosse — Wayland at Danvers (4); Marblehead at Newburyport (4); Concord Academy at Pingree (4); Pingree at CCSC (4:30); Bishop Fenwick at Belmont Hill (7).

Girls lacrosse — Masconomet at Triton (3:45); Salem at Beverly (4); Lynnfield at Danvers (4); Winthrop at Swampscott (4); Matignon at Bishop Fenwick (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Shawsheen (4); Pingree at Phillips Exeter (4:30).

Boys tennis — Triton at Ipswich (3:30); Hamilton-Wenham at Pentucket (3:30); Newburyport at Masconomet (3:30); Revere at Danvers (3:45); Beverly at Winthrop (3:45); Peabody at Gloucester (4); Salem at Swampscott (4); St. John’s Prep at Catholic Memorial (4); Pingree at Bancroft (4:30).

Girls tennis — Pentucket at Hamilton-Wenham (3:30); Ipswich at Triton (3:30); Masconomet at Newburyport (3:30); Lowell Catholic at Bishop Fenwick (3:30); Winthrop at Beverly (3:45); Swampscott at Salem (4); Gloucester at Peabody (4); Danvers at Revere (4); Pingree at Concord Academy (4).

Track — Masconomet at Hamilton-Wenham (3:30); Saugus at Ipswich (3:30); Salem at Peabody (4).

Sailing — St. John’s Prep at Milton Academy (3:30).

Volleyball — Medfield at St. John’s Prep (6:30).

COLLEGE

Men’s tennis — Commonwealth Coast Conference semifinals: Endicott at Roger Williams (3).

Women’s lacrosse — Commonwealth Coast Conference semifinals: Gordon at Endicott (4).

Men’s lacrosse — Commonwealth Coast Conference semifinals: Salve Regina at Endicott (6:30).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball — Masconomet at Georgetown (3:45); St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (4); Pioneer at Salem Academy (4:45); Salem at Danvers (6:30).

Softball — Dana Hall at Pingree (4); Pioneer at Salem Academy (4:45); Beverly at Salem (7).

Boys lacrosse — St. John’s Prep at B.C. High (3:45); Marblehead at Peabody (4); Gloucester at Beverly (4); Salem at Winthrop (4); Swampscott at Lynn English (4); Georgetown at Masconomet (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Lynn Tech (4); Bancroft at Pingree (4:30).

Girls lacrosse — Swampscott at Danvers (4); Pentucket at Marblehead (4); Dana Hall at Pingree (4).

Boys tennis — Pingree at Concord Academy (4).

Sailing — Sharon at St. John’s Prep (3:30).

Volleyball — St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (6:30).

COLLEGE

Baseball — Commonwealth Coast Conference playoffs, Gordon at Roger Williams (2); Wentworth at Endicott (4); Salem State at MASCAC playoffs (opponent and time TBA).

Softball — Commonwealth Coast Conference playoffs, Salve Regina at Endicott (TBA); MASCAC playoffs: Framingham State at Salem State (4:30).