SalemNews.com, Salem, MA

Sports

May 1, 2014

Local sports schedule

TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Baseball – Masconomet at Georgetown (3:45); St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (4); Pioneer at Salem Academy (4:45); Salem at Danvers (6:30).

Softball – Dana Hall at Pingree (4); Pioneer at Salem Academy (4:45); Beverly at Salem (7).

Boys lacrosse – St. John’s Prep at B.C. High (3:45); Marblehead at Peabody (4); Gloucester at Beverly (4); Salem at Winthrop (4); Swampscott at Lynn English (4); Georgetown at Masconomet (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Lynn Tech (4); Bancroft at Pingree (4:30).

Girls lacrosse – Swampscott at Danvers (4); Pentucket at Marblehead (4); Dana Hall at Pingree (4).

Boys tennis – Cambridge at Danvers (3:45); Lynn Classical at Salem (4); North Andover at Beverly (4); Pingree at Concord Academy (4).

Sailing – Sharon at St. John’s Prep (3:30).

Volleyball – St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (6:30).

COLLEGE

Baseball – Commonwealth Coast Conference playoffs, Gordon at Roger Williams (2);

Softball – MASCAC playoffs: Framingham State at Salem State (4:30).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball – St. Mary’s Lynn at Bishop Fenwick (3:30); Marblehead at Beverly (4); Swampscott at Revere (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Nashoba Valley (4); Malden Catholic at Peabody (6:30).

Softball – Bishop Fenwick at St. Mary’s Lynn (3:30); Lynnfield at Masconomet (3:45); Saugus at Ipswich (3:45); Beverly at Marblehead (4); Revere at Swampscott (4); Shawsheen at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Boys lacrosse – Hamilton-Wenham at Ipswich (4); Bedford at Swampscott (4); Wayland at Beverly (4:30).

Girls lacrosse – Ipswich at Hamilton-Wenham (4); Salem at Reading (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Winthrop (4); Beverly at Peabody (6).

Boys tennis – St. John’s Prep at St. John’s Shrewsbury (3); Hamilton-Wenham at Ipswich (3:30); Masconomet at Pentucket (3:30); St. Mary’s Lynn at Bishop Fenwick (3:30); Peabody at Beverly (3:45); Manchester Essex at Marblehead (4).

Girls tennis – Ipswich at Hamilton-Wenham (3:30); Bishop Fenwick at St. Mary’s Lynn (3:30); Lynnfield at Swampscott (4); Marblehead at Manchester Essex (4).

Track – Northeastern Conference Freshman/Sophomore javelin at Peabody (4).

Sailing – St. John’s Prep at Tabor (3:30).

COLLEGE

Baseball – Commonwealth Coast Conference playoffs, Wentworth at Endicott (4); MASCAC playoffs: TBA at Salem State (3:30).

Softball – Commonwealth Coast Conference playoffs, Salve Regina at Endicott (TBA).

1
Text Only | Photo Reprints
Sports

Sports Special
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special