SalemNews.com, Salem, MA

Sports

May 5, 2014

Weekend area roundup: Locals fare well at Weston Twilight Invitational track meet

When the lights went on at the prestigious Weston Twilight Invitational Saturday night, some of the North Shore’s top track and field athletes made sure to grab their fair share of the spotlight.

The Invitational — which draws schools from all sizes across the state competing against each other — saw St. John’s Prep take home three wins on the boys side. Senior Evan Dombrowski took home top honors in the shot put (56-1 1/4), as did Joe Luongo in the 400 (49.43). In addition, the Eagles’ 4x800 relay team of Liam Dow, Josh Raposa, Will O’Connor and Luongo ran a 8:05.90 for a dramatic victory. Luongo’s time of 1:53.1 was the best split in head coach Ray Carey’s 38-year tenure at St. John’s.

Dombrowski was also third in the discus, securing a personal best in 149 feet 5 inches.

Peabody got a stellar performance from senior Drew Fossa, who was second in the 2-mile in a national qualifying time of 9:22. Teammate Marcelo Rocha, a freshman, finished in the top 10 of the same race in 9:41. Alex Greco ran a 2:00.16 in the 800, Jason Karakaedos finished the mile in 4:37, and the Tanners’ 4x100 relay team was third overall.

Swampscott’s Matt Mahoney took fifth place in the 2-mile, clocking in at 9:24.

Hamilton-Wenham’s 4x800 relay team of Bobby Grinnell, Michael Allara, Matt Gillis and John Blatchford placed sixth (8:22.71).

On the girls’ side, Hamilton-Wenham had six medal winners led by second place finishers Leslie Bynum in the discus (109 feet), Emma Beane in the 400 (61.18) and Kerry Hull, who tied for second in the high jump (5-1). Other place finishers included Emily Weigand in the mile (3rd, 5:05.46), Anna Murphy in the 100 hurdles (6th, 17.16) and the 4x800 relay squad of Beane, Emily Horgan, Kristin Heffernan and Weigand in fourth place (10:09.27).

PEABODY BOYS SHINE AT NEC FROSH/SOPH MEET: The Tanners won the annual event with 112 total points as Owen Brewster won the 400 (52.8) while Moisse Irizzay won the high jump and was second in the 200. Hunter Josselyn was third in the 100 (11.9), Peter Leon was third in the javelin (92-9), Justin Canuel was third in the 400 (68.9), Steven Spencer was third in the 2-mile (10:37), Philip Bynum was third in the long jump, and Michael Lowry won the shot put (36-1). The Tanners’ 4 x 800 relay was third, the 4x400 won their race and the 4x100 quartet finished second.

Text Only | Photo Reprints
Sports

Sports Special
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special