SalemNews.com, Salem, MA

Sports

May 2, 2013

Local sports schedule

agateHed:TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Baseball — Amesbury at Hamilton-Wenham (3:45); Georgetown at Masconomet (3:45); Ipswich at Triton (3:45); Danvers at Salem (4); St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (4); Beaver Country Day at Pingree (4:15).

Softball — Salem at Danvers (4); Masconomet at Lynn English (4).

Boys lacrosse — Peabody at Beverly (4); Gloucester at Danvers (4); Marblehead at Swampscott (4); St. John’s Prep at Malden Catholic (7).

Girls lacrosse — Hamilton-Wenham at Gloucester (4); Swampscott at Danvers (4); Medford at Marblehead (4); Exeter (N.H.) at Masconomet (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Salem (7); Pentucket at Ipswich (7).

Boys tennis — Masconomet at Marblehead (4); St. John’s Prep at Xaverian (4); St. Mary’s Lynn at Swampscott (4).

Girls tennis — Rockport at Ipswich (3:30); Marblehead at Masconomet (3:45).

COLLEGE

Baseball — Commonwealth Coast Conference tournament: Wentworth at Endicott (3).

Softball — Commonwealth Coast Conference tournament at Endicott, winner’s bracket final: Roger Williams at Endicott (4:30); MASCAC playoffs: Salem State at Fitchburg State (4).

agateHed:TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball — Beverly at Marblehead (4); Peabody at Saugus (4); Bishop Fenwick at Austin Prep (4); Revere at Swampscott (6:30).

Softball — Austin Prep at Bishop Fenwick (3:30); Triton at Ipswich (3:45); Masconomet at Georgetown (3:45); Marblehead at Beverly (4); Swampscott at Revere (4); Pingree at Dana Hall (4).

Boys lacrosse — Saugus at Bishop Fenwick (4); Pingree at Bancroft (4:30); Triton at Masconomet (6); Salem at Winthrop (7); Georgetown at Ipswich (7).

Girls lacrosse — Ipswich at Georgetown (3:45); Masconomet at Triton (3:45); Beverly at Peabody (4); Bishop Fenwick at Archbishop Williams (4); Newburyport at Hamilton-Wenham (4); Pingree at Dana Hall (4).

Boys tennis — Masconomet at Ipswich (3:30); Malden Catholic at Bishop Fenwick (3:30); Gloucester at Marblehead (4); O’Bryant at Swampscott (4); Concord Academy at Pingree (4); Wellesley at St. John’s Prep (4).

Girls tennis — Manchester Essex at Hamilton-Wenham (3:30); Bishop Fenwick at Pope John (3:30); Marblehead at Gloucester (4); Pingree at Dana Hall (4); Swampscott at Lynnfield (4).

Volleyball — St. John’s Prep at St. John’s Shrewsbury (6).

Sailing — St. John’s Prep at Tabor (3:30); Winthrop at Beverly (at Sail Salem, 4).

COLLEGE

Baseball — MASCAC playoffs at Salem State University: Worcester State/Bridgewater State winner at Salem State (3); Commonwealth Coast Conference playoffs, first round: Wentworth at Endicott (3).

1
Text Only | Photo Reprints
Sports

Sports Special
Sports podcasts
Northeast Sports
Comments Tracker
Facebook
Sports Special