SalemNews.com, Salem, MA

May 6, 2013

Local sports schedule


The Salem News

---- — agateHed:TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Baseball — Matignon at Bishop Fenwick (3:30); Masconomet at North Andover (3:45); Landmark at Pingree (4); Saugus at Beverly (4); Marblehead at Salem (4); St. John’s Prep at Catholic Memorial (4); Lynn Classical at Danvers (6:30); Swampscott at Peabody (6:30).

Softball — Bishop Fenwick at Matignon (3:30); Newburyport at Ipswich (3:45); Masconomet at Manchester Essex (3:45); Salem at Marblehead (4); Beverly at Saugus (4); Danvers at Lynn Classical (4); Pingree at Rivers (4:30); Peabody at Swampscott (7).

Boys lacrosse — Manchester Essex at Ipswich (3:45); Lowell Catholic at Bishop Fenwick (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Nashoba (4); Swampscott at Gloucester (4); B.C. High at St. John’s Prep (4); Chelmsford at Hamilton-Wenham (5); Beverly at Danvers (6:30); Masconomet at North Andover (7).

Girls lacrosse — North Andover at Masconomet (3:45); Hamilton-Wenham at Salem (4); Peabody at Danvers (4); Wilmington at Marblehead (4); Gloucester at Swampscott (4); Bancroft at Pingree (4:30); Bishop Fenwick at Lowell Catholic (5); Ipswich at Manchester Essex (6:45).

Boys tennis — Triton at Ipswich (3:30); Hamilton-Wenham at North Reading (3:30); Peabody at Danvers (4); Beverly at Marblehead (4); Salem at Winthrop (4); Revere at Swampscott (4); St. John’s Shrewsbury at St. John’s Prep (4).

Girls tennis — Archbishop Williams at Bishop Fenwick (3:30); North Reading at Hamilton-Wenham (3:30); Ipswich at Triton (3:30); Lynnfield at Masconomet (3:30); Danvers at Peabody (4); Marblehead at Beverly (4); Winthrop at Salem (4); Swampscott at Revere (4).

Outdoor track — Pentucket at Masconomet (3:30); Ipswich at Amesbury (3:30); Hamilton-Wenham at Lynnfield (3:30); Salem at Revere (4); Catholic Memorial at St. John’s Prep (4).

Volleyball — Medfield at St. John’s Prep (7).

Sailing — Swampscott at Lincoln-Sudbury (4).

agateHed:TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball — Ipswich at Masconomet (3:45); Lynnfield at Hamilton-Wenham (3:45); North Shore Tech/Essex Aggie at Chelsea (4).

Softball — Andover at Masconomet (3:45); Whittier at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Boys lacrosse — Ipswich at Masconomet (3:45); Peabody at Marblehead (4); Saugus at Salem (7).

Girls lacrosse — North Shore Tech/Essex Aggie at Shawsheen (4).

Boys tennis — Masconomet at Lynnfield (3:30); Gloucester at Salem (4).

Girls tennis — Marblehead at Lynn English (4).

Outdoor track — Danvers at Swampscott (4); Lynn English at Beverly (4); Matignon & St. Joseph Prep at Bishop Fenwick (6).

Sailing — Beverly at Winthrop (4).