SalemNews.com, Salem, MA

May 8, 2013

Local sports schedule


The Salem News

---- — agateHed:TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Baseball — Peabody at Beverly (4); ; Danvers at Swampscott (4); Lynn English at Salem (4); Bishop Fenwick at St. Mary’s Lynn (4); Pingree at Portsmouth Abbey (4:30); St. John’s Prep at Malden Catholic (6).

Softball — Amesbury at Masconomet (3:45); Ipswich at North Reading (3:45); Salem at Lynn English (4); Swampscott at Danvers (4); Saugus at Marblehead (4); Portsmouth Abbey at Pingree (4); Peabody at Beverly (7).

Boys lacrosse — North Reading at Hamilton-Wenham (4); Bishop Fenwick at Austin Prep (4); Masconmet at Georgetown (4); Pingree at Portsmouth Abbey (4:30).

Girls lacrosse — Masconomet at Georgetown (3:45); Marblehead at Beverly (4); Peabody at Swampscott (4); Portsmouth Abbey at Pingree (4); North Shore Tech/Essex Aggie at Winthrop (4); Pentucket at Danvers (6:30); Austin Prep at Bishop Fenwick (6:30); Hamilton-Wenham at North Reading (7).

Boys tennis — Hamilton-Wenham at Masconomet (3:30); Amesbury at Ipswich (3:30); Bishop Fenwick at Lowell Catholic (3:30); Danvers at Lynn English (4); Swampscott at Peabody (4); Marblehead at Salem (4); Boston Latin Academy at St. John’s Prep (4); Pingree at Portsmouth Abbey (4:30).

Girls tennis — Masconomet at Hamilton-Wenham (3:30); Ipswich at Amesbury (3:30); Lowell Catholic at Bishop Fenwick (3:30); Portsmouth Abbey at Pingree (4); Salem at Marblehead (4); Lynn English at Danvers (4); Beverly at Saugus (4); Peabody at Swampscott (4).

Outdoor track — Lynn Classical at Peabody (4); Winthrop at Marblehead (4); Pingree at Phillips Andover (4).

Volleyball — St. John’s Prep at B.C. High (6:30).

Rugby — St. John’s Prep at Brookline (4).

Sailing — Beverly vs. Gloucester at Sail Salem (4).

COLLEGE

Women’s lacrosse — NCAA Division 3 Tournament first round: Springfield at Endicott (5)

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Baseball � Hamilton-Wenham at Ipswich (3:45); Masconomet at Manchester Essex (3:45); Everett at Bishop Fenwick (4); Lynn Tech at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Softball � Masconomet at Lynnfield (3:45); Revere at Beverly (4); Greater Lawrence at North Shore Tech/Essex Aggie (4).

Boys lacrosse � Danvers at Marblehead (4); Swampscott at Peabody (4).

Girls lacrosse � Gloucester at Beverly (4); Malden at Salem (7).

Boys tennis � Lynnfield at Ipswich (3:30); Lynn Classical at Beverly (4); Swampscott at Marblehead (4); Catholic Memorial at St. John’s Prep (4).

Girls tennis � Ipswich at Lynnfield (3:30); Beverly at Lynn Classical (4); Marblehead at Swampscott (4); Pingree at Gann Academy (4).

Outdoor track � Cardinal Spellman at Bishop Fenwick (3:30); Masconomet at North Reading (3:30); Pentucket at Hamilton-Wenham (3:30); Newburyport at Ipswich (5:30).