SalemNews.com, Salem, MA

January 18, 2013

Local sports schedule


The Salem News

---- — agateHed:TODAY’S SPORTS

HIGH SCHOOL

Boys hockey — Pingree at Roxbury Latin (3:30).

Girls hockey — Newton Country Day at Pingree (5:45).

Boys basketball — North Shore Tech/Essex Aggie at Fellowship Christian Academy (4); Concord Academy at Pingree (5:30); Archbishop Williams at Bishop Fenwick (6:30); Ipswich at Masconomet (6:30); Lynnfield at Hamilton-Wenham (6:30); Beverly at Gloucester (7); Salem at Winthrop (7); Peabody at Danvers (7); Revere at Marblehead (7).

Girls basketball — Fellowship Christian Academy at North Shore Tech/Essex Aggie (3:30); Bishop Fenwick at Archbishop Williams (6:30); Hamilton-Wenham at Lynnfield (6:30); Gloucester at Beverly (7); Winthrop at Salem (7); Marblehead at Revere (7); Danvers at Peabody (7).

Wrestling — Peabody at Lynnfield (5:30).

Indoor track — Newburyport & Lynnfield at Ipswich (3:30).

Gymnastics — Danvers vs Gloucester/Hamilton-Wenham at Iron Rail Gymnastics, Wenham (8).

Fencing — St. John’s Prep at Beaver Country Day (4).

TOMORROW

HIGH SCHOOL

Boys hockey — Peabody at Marblehead (1); Beverly at Swampscott (3); Archbishop Williams at Bishop Fenwick (4); Salem at Gloucester (6); St. John’s Prep at Austin Prep (8); Pentucket at Masconomet (8:05).

Girls hockey — Masconomet at Everett (1:10); Pingree at Portsmouth Abbey (1:30); Beverly at Gardner (5).

Boys basketball — Portsmouth Abbey at Pingree (3:30); Xaverian at St. John’s Prep (7).

Girls basketball — Hamilton-Wenham at Northeast Metro Tech (1); Pingree at Portsmouth Abbey (1:30).

Wrestling — Marblehead/Swampscott at Weymouth Tournament (8 a.m.); Danvers at Timberlane (9 a.m.); Salem at North Andover Meet (9 a.m.); Beverly at Holliston Tournament (10 a.m.); St. John’s Prep, Brockton & Mt. Anthony Union at Springfield Cathedral Quad-Meet (10 a.m.); Masconomet at Whittier (10 a.m.).

Indoor track — Division 3 State Coaches Relays at Reggie Lewis Center, Roxbury (9:30 a.m.).

Swimming — Hamilton-Wenham at North Reading (6:30).

Gymnastics — Masconomet at Danvers (6:30); Marblehead at Beverly (7:30).

Fencing — St. John’s Prep at Boston University Academy (9 a.m.) & Beaver Country Day (10:30 a.m.).

COLLEGE

Men’s basketball — Gordon at Nichols (noon); Bridgewater State at Salem State (3); Endicott at Eastern Nazarene (3).

Women’s basketball — Bridgewater State at Salem State (1); Endicott at Eastern Nazarene (1); Gordon at Nichols (2).