The Northeastern Conference released its annual boys and girls tennis all stars and a pair of locals took home the highest of honors.

On the boys side, Peabody’s first singles’ standout Alex Nadeau was named the South Division Player of the Year; for the girls, Marblehead’s Michelle Shub grabbed the same award. Shub finished unbeaten in league matches while Nadeau made the leap from second to first singles and didn’t miss a beat this spring.

Making the cut as all-conference selections included Marblehead’s Shub and second singles standout Hannah Porath, as well as Swampscott’s Georgia Cilley. Marblehead also nabbed both all-conference doubles selections, as the duos of Simone Likterov/Cannan Whittier and Cahill Whittier/Tess Keaney.

On the boys side, second-year standout and second singles star Paul Neal of Peabody joined Nadeau on the all-conference squad, while Marblehead’s Adam Sherf was named to the team at third singles. Once again, Marblehead’s doubles tandems of Vittorio Mariotti/Erik Stammnitz and Tony Gluskin/Jack Qugiley rounded out the all-conference selections.

Here’s a look at complete list of all-conference and all-star players from this past season:

BOYS

South Division Player of the Year: Alex Nadeau, Peabody

South Coach of the Year: Elisabeth Foukal, Marblehead

South Sportsmanship Award: Peabody/Danvers

South Division All-Conference: Alex Nadeau, Peabody; Paul Neal, Peabody; Adam Sherf, Marblehead; Vittorio Mariotti, Marblehead; Erik Stammnitz, Marblehead; Tony Gluskin, Marblehead; Jack Quigley, Marblehead.

South Division all-stars: Billy Ackerman, Marblehead; Dan Litvak, Marblehead; Jack Curran, Marblehead; Tate Green, Swampscott; Justin Ratner, Swampscott; Adam Ellington, Peabody; Alex Chau, Peabody; Cory Cherico, Winthrop; Chris Finn, Winthrop; Patrick Johnson, Beverly; Phillip Jones Gloucester.

North Division Player of the Year: Rezka Yuspi, Somerville

North Coach of the Year: Mike Morgan, Somerville

North Sportsmanship Award: Everett

North Division All-Conference: Rezka Yuspi, Somerville; Tyler Iam, Medford; William Capuano, Somerville; Ken Zou, Somerville; Ataur Rahman, Somerville; Henry Zou, Somerville; Owen Sheehy, Somerville.

North Division all-stars: Sam Newman, Somerville; Harrison Zorilla, Somerville; Ashton Hoang, Revere; David Phan, Revere; Tyler Lam, Medford; Joey Rumenapp, Medford; Naveen Nemalapuri, Malden; Stephen Ong, Lynn Classical; Paul Papageorgiou, Lynn English; Joe Parr, Salem; Andy Ngo, Everett.

GIRLS

South Division Player of the Year: Michelle Shub, Marblehead

South Division Coach of the Year: Kristen Gerety, Saugus

South Sportsmanship Award: Gloucester

South Division All-Conference: Michelle Shub, Marblehead; Hannah Porath, Marblehead; Georgia Cilley, Swampscott; Simone Likterov, Marblehead; Cannan Whittier, Marblehead; Cahill Whittier, Marblehead; Tess Keaney, Marblehead.

South Division all-stars: Jessie Munroe, Marblehead; Jordan Butters, Beverly; Emily DiPiero, Beverly; Allison Tribendis, Swampscott; Madeline Tribendis, Swampscott; Lanna Queiroz, Saugus; Cadence Callahan, Saugus; Samantha Weber, Danvers; Reagan O’Shea, Danvers; Sofie Lafratta, Wintrhop; Tori Carini, Gloucester; Brooke Hodas, Peabody.

North Division Player of the Year: Daphne Pineda, Lynn Classical

North Division Coach of the Year: Chris LeBlanc, Lynn Classical

North Sportsmanship Award: Everett

North Division All-Conference: Daphne Pineda, Lynn Classical, Julie Do, Everett; Joselyn Martinez, Somerville; Abby Stafford, Lynn Classical; Lexi Ferraro, Lynn Classical; Sophia DeFronzo, Lynn Classical; Jayden Carroca, Lynn Classical.

North Division all-stars: Anh Nguyen, Lynn Classical; Kenzie McLaren, Lynn Classical; Kerri Gilligan, Malden; Astha Lama, Malden; Lina Nguyen, Revere; Luisa Gil Vidales, Revere; Kristina Gurung, Somerville; Kajal Patel, Somerville; Daria Agrba, Medford; Pamela Rosales, Lynn Englsih; Isabelle Souza, Everett; Kelly Caggiano, Salem.