2019-20 SALEM NEWS BOYS SWIMMER OF THE YEAR

WILL CONNOLLY

St. John's Prep

St. John’s Prep’s Will Connolly amassed top-tier finishes across all his events on his way to a second straight Catholic Conference all-star nod and state championship season with the Eagles. He dominated as a sprinter and with his relay teams, which won North Sectional championships and were runner-ups in two state meet events.

Alongside Ethan Olivo and fellow Salem News all stars Luke Magnuson and Palmer Randall, Connolly’s 400 yard freestyle relay team won the North Sectional title (3:16) by over two seconds. All stars Kai Zola, Connolly and Magnuson, with Andrew Coady on the 200 yard freestyle relay team, narrowly defeated Wayland and scored another 40 points for the Prep (1:28).

Individually, Connolly won the North Sectional title in the 200 yard freestyle (1:43) and was the runner-up in the 100 free by less than a second (47.83). He helped St. John’s score 117 of its 341 points in the meet, where they finished second behind Wayland.

Connolly and the Eagles bounced back in the state meet, winning the Division 1 title by over 100 points. He finished runner-up in the 200 free (1:43) and fifth in the 100 free (47.98). Both his 200 (1:27) and 400 free (3:14) relay teams finished second. In the Catholic Conference meet, coach Jeff Fiore threw him into the 500 yard freestyle and he won.

The Reading native hopes to study somewhere warm when he decides on college next year and intends to swim wherever he goes. “My coaches, captains and teammates at Saint John’s Prep,” he said. “Inspire me to be a better swimmer and human.”

2019-20 SALEM NEWS GIRLS SWIMMER OF THE YEAR

ANNA COLEMAN

MARBLEHEAD

Anna Coleman dominated the North Shore in her ninth grade campaign with the Magicians, scoring points for them in the Northeastern Conference, North Sectional and state meets. She helped account for 101 of Marblehead’s 134 points in the North Sectional between her individual and relay performances as the Magicians placed sixth in the meet, ahead of all area teams.

Her second place finish in the 50 free (24.56), 0.22 seconds behind the winner, qualified her for YMCA Nationals. She also placed third in the 100 free at sectionals (53.67).

Simone Manuel, the gold winner in the 100 free with a record finish at the 2016 Olympics, inspired Coleman to pursue swimming. Manuel dominated in college, setting the NCAA record for the 100 free as a Stanford University freshman and collectively won six NCAA championships while in college.

“I admire that she can handle high-level swimming while still going to a good academic school,” Coleman said.

Coleman similarly thrived in her first year of high school and already has a 4.11 grade point average.

She beat upperclass competition at the State meet, finishing second among all freshman and eighth overall in the 50 free (25.12). Her 56.17 result landed her 14th in the 100 butterfly, scoring 36 points between those and an eighth-place finish for her 400 free relay team (3:47). Marblehead finished 13th in states with 59 points.

At the end of the season, Coleman’s personal best ranked fourth in New England in the 50 free and fifth in the 100 free.

THE ALL-STARS

COLE BROOKS

Marblehead Freshman

100 fly/200 IM

Won Outstanding Freshman Award for Marblehead High ... All-Northeastern Conference ... North Sectionals and State Meet qualifier ... Broke Marblehead 400 free relay time with his team at sectionals while finishing 16th (3:34) ... Placed 10th in 200 yard individual medley at sectionals (2:04) ... Finished 17th in 100 butterfly (55.59) ... Netted seventh place in 100 fly (54.18) and 14th in 200 IM (2:04) at states ... Idol is Larry Bird.

MATTHEW BROWN

Swampscott Junior

100 fly/200 free/200 medley/500 free

Will captain Swampscott next season after being named team’s MVP ... North Sectional champion in 500 free (4:50) to go with a third place finish in 200 IM (2:00) ... State qualifier in the 500 free, where he placed fifth (4:46) in that and the 200 yard individual medley (1:59) ... Part of state-qualifying 200 medley and 200 free relay teams ... Northeastern Conference champion in 500 free and 200 free relay ... Nahant native.

GAVIN GLEASON

Beverly Senior

50 free/100 free

Qualified for states in both of his events ... Set Beverly High records at State Meet in the 50 free (22.82) and 100 free (49.88) ... Named Northeastern Conference’s Male Swimmer of the Year ... His 400 free relay team qualified for states and finished 24th (3:31) ... Plans to study electrical engineering in college ... Father influenced Gavin to swim after his own All-American career.

BRENDAN HOPPING

Ipswich Senior

100 back/200 IM

Competed through high school with Ipswich and the North Shore Sharks program in his second season under head coach Alex Beauvais ... Medaled for three straight years at the Cape Ann championships with a specialty in the 100 yard backstroke ... Praised by coach for his work ethic and ability to race in any necessary event ... Personal best 1:01 in the 100 backstroke ... Will attend Clark University or St. Michael’s College to swim ... Owns a 3.88 GPA.

LUKE MAGNUSON

St. John’s Prep Junior

100 fly/100 free/200 free

Manchester native was 2020 Catholic Conference MVP with victories in the conference’s 200 free and 100 fly ... Relay teams won the 200 free (1:28) and 400 free (3:16) at North Sectionals and second at State Meet in 200 free (1:27) and 400 free (3:14)... Placed sixth individually in North Sectional 100 free (48.65) and seventh in 200 free (1:48) ... Took sixth in both the 100 fly (53.21) and 200 free (1:46) ... Carries 4.0 GPA and hopes to swim in college ... Influenced by first swim coach Annie Lindland Moore, who taught him technique.

JAKE MAIER

Hamilton-Wenham Senior

100 freestyle/200 freestyle

Four-year captain will attend and swim for Union College in Schenectady, New York ... Qualified for 200 yard freestyle in North Sectional meet (1:56) ... Placed second in the Cape Ann League swimming championship in both the 100 and 200 yard freestyle.

PALMER RANDALL

St. John’s Prep Senior

200 IM/100 breast/200 medley relay/400 free relay

Eagles captain helped team win state title by swimming breaststroke leg of the champion 200 medley relay (1:36) ... Runner-up in the 400 free relay (3:14) ... 400 free relay champion at North Sectionals (3:16) and placed third in the 200 free medley (1:38) ... North Sectional qualifier individually where he earned seventh place in the 100 breaststroke (1:01) and 200 IM (2:01) ... Qualified for states in the 200 IM, where he finished seventh (2:01) ... Has a 4.06 GPA and undecided on his college destination.

THEO ROAN

Peabody Eighth Grader

Diving

Northeastern Conference champion in the diving event and the conference’s diver of the year ... Higgins Middle School student competing with Peabody Veterans Memorial High School ... Qualified for North Sectional where he finished 15th scoring with 279.40 points ... Improved that at states where he finished 16th with 281.65 points ... Coached by Stephanie Forte in his event.

MICHAEL SUMNER

Salem Senior

50 free/100 breast

Captain netted fifth-place finish in the Northeastern Conference 100 yard breaststroke ... Also had third place in the 50 yard freestyle at the same meet ... Best times were 1:10 in the 100 breast and 24.78 in the 50 free ... Will pursue a degree in mechanical engineering.

DANIEL VONER

Masconomet Freshman

100 fly/200 free/500 free

First-year Chieftain made waves in the 500 free, claiming the Cape Ann League title in it ... Qualified for the North Sectional meet in 500 free, finishing 14th (5:04) and at states, where he placed 12th (5:04) ... Did not lose a race in the dual meet season ... Scored sectional and state qualifiers in the 200 free, with 14th place finish (1:51) and 16th place (1:51) finishes, respectively ... His 200 (1:51) and 400 free (3:35) competed in sectionals ... Won a 400 relay coming from behind on the anchor leg against Manchester-Essex ... Touts teammate Theo Chemel as his greatest influence ... Plans to study biochemistry in college.

KAI ZOLA

St. John’s Prep Junior

50 free/100 free

Won a state championship with the Eagles by participating in their first place 200 medley relay team (1:36), which also won at the North Sectional meet (1:28) ... Qualified individually for states and finished fifth in the 50 free (21.64) and eighth in the 100 free (48.55) ... His 200 medley team placed second at states (1:27) and third at North Sectionals (1:38) ... Fourth place in North Sectional in 50 free (21.83) and eighth in 100 free (48.84) ... Travels to school from Rye, N.H. ... Avid surfer and grew up watching Kelly Slater ... Plans to swim in college.

Girls

SOFIA BLOMQVIST

Beverly Senior

50 free/100 free

Beverly captain qualified for North Sectional meet and helped score all of the Panthers’ points at states ... Finished 17th in the 50 free (25.99) and 24th in the 100 free (58.67) ... Relay teams both scored with 11th place finish in the 200 medley relay (2:00) and 12th in the 400 freestyle (3:57), which both qualified for states ... Qualified for states individually in the 200 free and finished 16th (26.07).

CATHERINE CURRY

Pingree Sophomore

100 free/100 back/200 IM

Melrose resident earned her second team MVP this season ... Placed third in the Eastern Independent League for Highlanders in the 100 backstroke (1:06) and fifth in the 100 freestyle ... Hopes to swim or play tennis in college ... Looks up to Sofia Kenin, the former No. 4 tennis player in the world.

ELIZABETH DOKINA

Swampscott Junior

100 breast/200 IM

Named captain for Big Blue’s 2020-21 swimming season ... State qualifier in the 100 breaststroke, where she finished third, and placed within one second of first (1:04.99) ... State qualifier in the 200 yard individual medley (2:17) ... Undecided on her college plans.

LAUREN MACPHAIL 

Peabody Junior

100 free/back/500 free/400 free

Team captain ... Essex Tech student swam for Peabody’s co-operative program ... Received the MIAA Sportsmanship Award ... Her 400 free relay finished 20th at North Sectionals (4:13) ... Plans to attend UMass Dartmouth or Florida Southern to study marine biology ... Credits teammate Lily Bromberger as source of inspiration.

CAMILLE MARTIN

Hamilton-Wenham Senior

100 fly/200 free/500 free

Third Salem News all-star appearance ... Team captain placed second in the 200 and 500 freestyle at the Cape Ann League meet ... Qualified for states in the 500 free, where she finished ninth (5:21) while also scoring with a 15th place result (2:00) in the 200 free ... Her 200 medley team netted 13th at states (1:58) and 10th at North Sectionals ... In the 400 yard free relay, her team notched ninth in sectionals (3:55) and 16th in states ... Will attend and swim for Hamilton College this fall.

KEIRA MOON

Masconomet Senior

100 breaststroke/200 medley/diving

Chieftains captain won the Cape Ann League championship for diving as its Diver of the Year after undefeated season ... Committed to University of New Hampshire swimming and diving team ... Qualified for states in diving and finished 12th (368.12) and 200 medley relay ... Finished seventh in North Sectional diving (362.10) and her 200 medley relay team placed 14th (2:01) ... Diving coach Stephanie Forte had a significant influence on her diving.

PAIGE PANAGOS

Masconomet Freshman

100 back/200 free/500 free

Broke the Masconomet 200 free record on her way to a fifth place finish at State Meet (1:57) ... Cape Ann League all-star ... Finished seventh in the 50 free at States (25.38), the top freshman mark ... Her 200 medley and 400 free relay teams qualified for States after finishing 14th (2:01) and 11th (3:56 at North Sectionals ... Also scored for Masco at sectionals with an eighth place result in the 50 free (25.30) and sixth in 200 free (1:58) ... Inspired by Olympic swimmer Nathan Adrian for his cancer advocacy.

DYLAN ROBERTS

Pingree Junior

100 fly/200 IM

Scored the Highlanders’ 26 points at Eastern Independent League meet ... Finished third in the 100 fly (1:07) and sixth in 200 IM (2:29) ... Originally from the Bahamas and swims with their National team ... Thanked her swim coach, Tim O’Connell, for helping her recover from knee surgery and pushing her after his move to the US ... “Coach (Elyssa) Barrett (at Pingree) has also been a huge influence as she has been an amazing coach for the past three years, and has been the consistent coach that we have needed” ... Lives in Gloucester.

CLEMENTINE ROBINS

Marblehead Freshman

200 free/500 free

Ninth grader qualified for Northeastern Conference, sectional and state meets in both of her events ... All-Northeastern Conference team member ... Placed third in 500 free at sectionals (5:16) and was fifth in states (5:13) ... Took third in sectional 200 yard free (1:57) and ninth in states ... Her mother swam in college and influenced her to start ... Plans to swim in college ... Carries 4.1 GPA ... Broke Marblehead record in 100 freestyle (53.73) this past December.

MEREDITH YUHASZ

Bishop Fenwick Freshman

200 free/200 IM/500 free

Bishop Fenwick team MVP ... Catholic Central League all-star ... Qualified for states in the 500 free and finished 10th (5:24) ... Was 33rd in 200 free (2:06) ... Scored seven points in North Sectional meet with a 13th place finish in 100 free (57.77), 14th in the 200 IM (2:18) and her relay teams finishing 17th in 200 IM (2:04) and 400 free (4:08) ... Looks up to American Olympian Katie Ledecky who inspired her to try longer races ... Native of Beverly.

HONORABLE MENTION

Beverly: Andriy Krut, Jr.; Ryan McFadden, Fr.

Bishop Fenwick: Sabrina Botthof, Sr.; Emily DelBene, Fr.; Isabelle Forte, Jr.; Analiese Jezowski, Jr.; Kathryn Leelman, Jr.; Rebecca Leelman, Jr.; Aubrey Waldinger, Fr.

Danvers: Madeline Butler, Sr.; Ethan Keyes, Jr.; Spencer Keyes, Fr.; Raphael Hicaro, Sr.

Hamilton-Wenham: Helen Langer Sr.; Erica Luo, Sr.; Ryan Luo, So., Caroline Pratt, Sr.; Jordan Reader, Sr.; Riley Reader, So.

Marblehead: Theo Chemel, Jr.; Jack Grady, Fr.; Cara Grazado, Jr.; Carter Murray, Sr.; Nate Pulido, So.; Cecelia Robbins, Fr.; Luca Scola, Jr.; Brooke Wager, So.

Masconomet: Anthony Piacentini, Sr.

Pingree: Isabelle Job, Sr.

Peabody/Essex Tech: Jared Alphen, Jr.; Lily Bromberger, Jr.; Roman Bukhovko, Jr.; Maggie Connolly, Sr.; Regan Ekborg, Sr.; Anceline Halo, So.; Anthony Minichillo, Sr.; Rachel Turner, Sr.

St. John’s Prep: Teddy Batmaca, Fr.; Andrew Coady, Jr.; Logan Greenwalt, Jr.; Carter Randall, So.; Jake Thomas, So.

Swampscott: Sam Caplan, Fr.; Lola Muntiu, So.

||||

Recommended for you