BOYS HOCKEY

Last year’s record: 11-10-1 (lost to Winchester in shootout of Division 1 North quarterfinals)

Head coach: Jim Quinlan (4th season, 23-33-5; 129-59-16 including six seasons at Saugus in the 2000s)

Team captains: Ian Worthley, Sr. C; Tom Estella, Sr. F; Jake Murphy, Sr. F; Nick Muzi, Sr. F.

Other key players: Aedan Grenham, Sr. D; Diego Alvarez-Segee, Sr. F; Matt Roscoe, Sr. D; Alex Michalec, Sr. D; John Bernbaum, Sr. F; Nick Sasso, Jr. F; Gavin Belt, Jr. D; Kinnery Muniz, Soph. D; Dillon Bloom, Soph. G.

Home rink: McVann-O’Keefe Rink, Peabody

GIRLS HOCKEY

Last year’s record: 13-8-1 (Lost in Division 2 second round)

Head coach: John Kastle (1st season)

Team captain: Cailyn Wesley, Sr., G

Assistant captains: Allison Countie, Jr., D; Gabby Davern, Jr., F; Shannon Nagy, Jr., F.

Other key players: Daphne Jalbert, Sr., G; Grace Morey, So., D; Lauren Dirarian, So., D; Catherine Salvo, Sr., D; Zoe Elwell, Fr., D; Olivia Lojocomo, Jr., F; Eve Weiss, Jr., F; Emma Perry, So., F; Abi Brunner, Fr., F; Abbey Millman, Fr., F.

Home rink: McVann-O’Keefe Rink, Peabody 

BOYS BASKETBALL

Last year’s record: 12-10 (Lost to KIPP Academy, Lynn in Division 4 North quarterfinals) 

Head Coach: Kevin Moran 

Team captains: To be named

Other key performers: Jason Romans, Soph., G; Christian Loescher, Jr., F/C; Alex Gonzalez, Jr., G; Kobe Estes, Sr., F; Dan McGrath, Sr., F; Max Grenert, Jr. F.

Home gym: Bishop Fenwick gymnasium, Peabody

GIRLS BASKETBALL

Last year’s record: 13-9 (Lost to St. Mary’s Lynn in Division 3 North semifinals) 

Head Coach: Adam DeBaggis (9th season, 121-69)

Team captains: Micayla Rossi, Sr., G; Liz Gonzalez, Jr., G. 

Other key performers: Annie Murphy, Jr., F; Veronica Tache, Jr., G; Brynn Bertucci, Jr., F; Emma Burke, Soph., G; Maria Orfanos, Soph., G. 

Home court: Bishop Fenwick gymnasium, Peabody

BOYS INDOOR TRACK

Last year’s record: 5-1 (Tri-County League champs)

Head coach: Zach Nardone (2nd season, 5-1)

Team captains:  Kevin Wythe, Sr. mile; Aiden Dwyer, Jr. long jump; Max Elwell, Sr. hurdles/shot put

Other key performers: Wyatt Burr, Soph. distance; Tyler Declerq, Jr. mile; Danny Richard, Jr. long jump

Home track: Reggie Lewis Track & Field Center, Roxbury

GIRLS INDOOR TRACK

Last year’s record: 6-0 (Tri-County League champs)

Head coach: Zach Nardone (2nd season, 6-0)

Team captains: Ava Mahoney, Sr. mile; Grace Kubat, Sr., 600; Corinne Ahern, Sr., Shot Put/Weight Throw; Katelyn Clark, Sr., 300/600

Other key performers: Brianna Benoit, Jr. 300; Catherine Carter, Soph. 600; Julia Scalzo, Sr. shot put

Home track: Reggie Lewis Track & Field Center, Roxbury

SWIMMING

Last year’s record: 5-1, (3rd place at the Cara A. Buckwell Memorial Swimming and Diving Championship)

Head coach: Gabriella Trahant, (1st season)

Team captains: Cormac Hinchey, Sr., freestyle; Hannah Kubat, Sr., freestyle; Rebecca Leelman, Sr., butterfly/freestyle

Other key swimmers: Kathryn Leelman, Sr., freestyle/backstroke; Analiese Jezowski, Jr., diver; Sabrina Botthof, Jr., freestyle; Emily DelBene, Jr., freestyle/backstroke; Meredith Yuhasz, Fr., freestyle; Audrey Waldinger, Fr., backstroke

Home pool: John A. Driscoll Aquatic Center, St. John’s Prep - Danvers, MA

||||

Recommended for you